Winefood: G Suite při povodních příjemně překvapily

5. 3. 2018 jsme se přejmenovali z Netmail na Revolgy, proto v textu najdete zmínky o společnosti Netmail.

KDO JE WINE FOOD MARKET?

Wine Food Market je značka, pod kterou v Praze naleznete tři prodejny italských vín a delikates, italskou pekárnu a restauraci s denní nabídkou italské kuchyně. Firma ve svých prodejnách nabízí široký výběr italských vín, sýrů, salámů, těstovin, olivových olejů, nakládané zeleniny a dalších italských regionálních specialit. Zaměřuje se zejména na neprůmyslově vyráběné zboží, které dováží od malých výrobců a které není dostupné v běžných obchodních sítích. Po otevření malé prodejny v Průhonicích v roce 2008 zahájily o dva roky později provoz prodejny na Smíchově, ve které se v současné době provozuje také pekárna a tržnice s nabídkou čerstvých ryb, ovoce a zeleniny, italské rosticcerie a cukrárny. Další specializovaný obchod pod touto značkou najdete i v Dejvicích. Firma klade velký důraz na autentičnost a vysokou kvalitu nabízených potravin, aktivně podporuje rozvoj kvalitní gastronomie a je významným propagátorem italské kuchyně v České republice. Gastronomické centrum na Smíchově, které sídlí v nápaditě zrekonstruovaném brownfieldu bývalých stájí radlické mlékárny, má podmanivou atmosféru “pravé Itálie”. Atraktivní vzhled starého industriálního prostoru společně s vysokou kvalitou servisu přispěl k tomu, že společnost hned dvakrát za sebou získala ocenění “Prodejna roku”.

Wine Food Market

„Wine Food Market je firma s rodinnou atmosférou, která přiváží do České republiky ty nejlepší Italské delikatesy a vína. G Suite nám v tom úspěšně pomáhá.“ Jan Maryško, ICT Specialista, Wine Food Market

SITUACE PŘED MIGRACÍ

Jako součást holdingu bylo řešení kooperace roztříštěné dle potřeb jednotlivých firem. V zásadě bylo závislé na Exchange serveru, sdílení dokumentů v rámci souborových systémů nebo přeposílání mailem. Antivirová a antispamová ochrana byla řešena individuálně na koncových stanicích a sdílení složek na vyžádání u administrátora domény. S přihlédnutím na personální vytížení pro korektní udržitelnost takového systému by byly náklady na provoz 4x vyšší oproti G Suite.

„Doposud provozovaný model byl bez náboru dalšího pracovníka neudržitelný a vzhledem k faktu, že nás čekaly i investice do nové serverové infrastruktury, bylo ze strany vedení požadováno koncepční a dlouhodobě udržitelné řešení. S G Suite jsem měl pozitivní zkušenosti při nasazení v menších firmách a věděl jsem, že z pohledu stability je to spolehlivé řešení. Po analýze využitelnosti pro potřeby našich firem bylo zřejmé, že v G Suite je potenciál pro řešení naší situace. Záleželo už jen na vedení společnosti, pro jakou variantu uvolní investici. Po předložení všech podkladů, včetně porovnání s konkurencí, bylo řešení G Suite jasnou volbou.“ Jan Maryško, ICT Specialista, Wine Food Market

UŽIVATELÉ

Ve společnosti pracuje celkem 75 zaměstnanců včetně externích pracovníků a 40 z nich aktivně používá G Suite. Někteří pracovníci jsou při práci s daty pouze pasivními uživateli již vytvořených struktur. Většina zaměstnanců na pozicích středního a vyššího managementu však datové zdroje vytváří, kultivuje, distribuuje a reflektuje. Cca 20 zaměstnanců vyžaduje svá a firemní data dostupná odkudkoli z firmy nebo terénu (ČR i zahraničí).

MIGRACE, VÝHODY A PRÁCE S G SUITE

Migrace všech dat začala měsíc před plným spuštěním G Suite. Po jejich úspěšné migraci došlo k jednotnému přechodu na Google řešení během jednoho dne. Proškolení uživatelů realizovala firma svépomocí. G Suite přineslo společnosti Wine Food Market transparentnější spolupráci a škálovatelnost. Výraznou pomocí bylo zavedení sdílených souborů, kalendářů či okamžitá možnost řešit akutní komunikaci pomocí chatu. Navíc díky velmi jednoduchému, ale zato chytrému uživatelskému prostředí nepotřebují uživatelé odbornou asistenci ICT specialisty.

„Mou hlavní pracovní náplní ve společnosti Wine Food Market měla být správa informačního systému a systémová integrace. To bylo z počátku vzhledem ke stavu infrastruktury a serverů téměř nemyslitelné. Mohu potvrdit, že G Suite je pro mě cesta, jak se konečně věnovat naplno své práci. Postupem času se ve firmě zbavujeme přebytečného softwaru, který plně nahrazuje synergie aplikací Google. Jediné, co bych v rámci migrace nyní po daných zkušenostech udělal jinak, je úvodní školení pracovníků. Nyní bych to nechal na Netmailu, protože se ukázalo, že zajištění z interních zdrojů bylo časově velmi náročné a cena nabídnutého školení tak byla překročena několikrát. Co naopak čas šetří, je možnost integrace interních procesů přímo do G Suite. Momentálně jsme úspěšně nasadili export finanční analýzy, začali jsme využívat Google Cloud Print a testujeme možnosti přenosu správy firemních procesů.”
Jan Maryško, ICT Specialista, Wine Food Market

Co se týče kapacit úložišť, jsme najednou v úplně v jiném světě. Posledním přesunutým úložištěm byl prostor pro marketingové oddělení. Během 5 min od schválení navýšení rozpočtu byl prostor aktivní a data se tam mohla začít synchronizovat. S nulovými dalšími náklady. Úspora nepřímých nákladů je jednou z nejvýznamnějších výhod. Například jen na přenesení výstupů z finanční analýzy ve Wine Foodu ušetřili minimálně 20 tis. přímých nákladů na licence. Velice příjemnou a užitečnou drobností bylo, že se zaměstnanci naučili používat Kalendáře Google také jako systém rezervace prostor, techniky a stolů v restauraci. Vyřešila se tím zbytečná nedorozumění při rezervacích z více míst. Sdílené disky řeší i další řadu aktuálních potřeb, jakými jsou například formuláře na registraci velikosti obuvi, zápisy z porady, výkazy projektů pro nadřízené, podklady k inventurám… prostě věci, které se často kupí na jednoho zaměstnance, kterému nyní odpadá starost o správnost konečné verze, revizi upravených dat a dostupnost z nějakého konkrétního daného místa.

ZABEZPEČENÍ FIREMNÍCH DAT

„Osobně vnímám bezpečnost G Suite jako velmi flexibilní a účinnou. V případě odchodu zaměstnance účet Google jednoduše uzavřu a zruším mu session.“ A nejde jen o to, co všechno je možné, ale zároveň i jak je to možné realizovat. Zašifruji obsah telefonu i tabletu a při jejich ztrátě nechám data vzdáleně vymazat.” Jan Maryško, ICT Specialista, Wine Food Market

Zaměstnanci Wine Food Marketu mohou používat svá soukromá mobilní zařízení s vynucenými politikami. Nezáleží jakou platformu lidé používají, všem totiž G Suite fungují. Pro firmu a zaměstnance přechod na G Suite znamenal zjednodušení, mobilitu, jednotné prostředí a transparentnější spolupráci napříč celou firmou.

„S G Suite skončila starost se zálohováním uživatelských dat. Vím, že všechna pracovní data zaměstnanců na jejich pracovních stanicích jsou automaticky zálohována a v bezpečí. Kdy to firma využila v praxi? Např. při povodních v červnu 2013.” Jan Maryško, ICT Specialista, Wine Food Market